Jaki motocykl kupić? PRZEWODNIK

Jaki motocykl kupić?
PRZEWODNIK

Jaki motocykl kupić?
 
Ten wpis pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie jaki motocykl kupić. Dzięki niemu uświadomisz sobie głębiej czego tak naprawdę chcesz, ukierunkujesz swoje wyobrażenie o tym, jaki motocykl wybrać, aby być z niego maksymalnie zadowolona. Zdaję sobie sprawę, że wybór motocykla może być niełatwy, szczególnie dla osób, które są początkujące i mogą czuć się w tym nieco zagubione. Kluczowe jest ustalenie czego tak naprawdę potrzebujesz. W tym wpisie nie będzie sugestii, na jaki motocykl masz się zdecydować. Nie znam Twoich potrzeb, umiejętności, budżetu ani żadnych szczegółów Twojej sytuacji, bym mógł fachowo podpowiedzieć Ci, co będzie dobre akurat dla Ciebie. Będzie natomiast trochę pytań, takich głębiej wchodzących w Twoje potrzeby – chodzi o to, żebyś to Ty znalazła odpowiedź w sobie, aby podjąć świadomą decyzję zakupową.
Potraktuj proszę ten przewodnik jako pewnego rodzaju pomoc w ustaleniu jaki motocykl kupić. Jeśli zechcesz – możesz odezwać się do mnie na Messenger i podesłać mi swoje odpowiedzi – wówczas mając już obraz Twojej sytuacji będę w stanie rzetelnie Ci doradzić, co mogłoby najlepiej sprawdzić się u Ciebie 🙂
Jaki motocykl kupić
1 ) Po co Ci ten motocykl? Dlaczego chcesz go kupić?
 
Jaki jest taki prawdziwy powód, dla którego chcesz kupić motocykl? Po co Ci on? Do czego zamierzasz go wykorzystywać?
Spróbuj spojrzeć w siebie głębiej i znaleźć prawdziwą, pierwotną przyczynę dla której myślisz o tym, by mieć swój własny motocykl.
 
Powody dla których ludzie kupują motocykle bywają naprawdę różne. Zawsze o to pytam osoby, które proszą mnie o radę w kwestii wyboru/zakupu motocykla. Kiedyś na przykład u jednego klienta doszliśmy do tego, że powodem dla którego chce kupić sportowy motocykl była odpowiedź: ,,Bo kumple mają ścigacze i nie chcę być gorszy”. Za tą motywacją kryło się niskie poczucie własnej wartości i strach przed wykluczeniem w towarzystwie rówieśników. Nie do końca chciał on sporta, bał się tak mocnego motocykla. Ale znajomi nie uznawali innych sprzętów i jakby kupił np. choppera, to mogliby się z niego śmiać. Po wejściu w jego potrzeby i dowiedzeniu się, co mogłoby być najlepsze DLA NIEGO uznał, że zakup motocykla sportowego jest bez sensu i nie zrobił tego – za co później był mi bardzo wdzięczny.
 
Inna sytuacja: kobieta do której wyciągnąłem pomocną dłoń miała spory bajzel i chaos w życiu. Była mocno zapracowana, w jej dniu codziennym obecne było sporo stresu, lęków i nerwów. Zwróciłem uwagę na jej destrukcyjny dialog wewnętrzny i jak odnosi się w stosunku do siebie. Jak się okazało, gdy weszliśmy w to głębiej – przyczyną jej ,,Dlaczego?” był brak emocjonalny, który próbowała sobie wypełnić motocyklem. Dostrzegłem mechanizm działający na zasadzie podobnej do nałogu. Zakup motocykla miał być de facto ucieczką. Ucieczką od odpowiedzialności, od zmierzeniem się z własnymi emocjami i stanięciem przed sobą w prawdzie. Moją radą było odradzenie skorzystania z mojej usługi pomocy przy zakupie moto – wiedziałem, że zakup motocykla teraz nie jest dla niej najlepszym rozwiązaniem. Uznaliśmy, że dobrze będzie aby najpierw ogarnęła swoje życiowe priorytety, w międzyczasie będziemy ze sobą w kontakcie, a o zakupie motocykla porozmawiamy po kilku miesiącach, gdy jej sytuacja będzie już bardziej ustabilizowana.
 
U jeszcze innej kobiety będącej po bolesnym rozwodzie i przebojami z Urzędem Skarbowym motocykl miał posłużyć jako forma terapii. Przy odpowiednim podejściu jak najbardziej jest możliwe wyjście z dołka używając motocykla jako jednego z narzędzi. Chciała podczas dalszych wycieczek pobyć w swoim własnym towarzystwie i poukładać sobie w głowie kilka spraw. Bardziej chodziło tu o izolację i znalezienie dla siebie własnej przestrzeni. Tutaj nakierowałem ją na inny typ motocykla, bo pierwotnie myślała o jakimś supersporcie, który w jej sytuacji nie byłby najlepszym towarzyszem. Skonsultowała ze mną jeszcze kilka rzeczy i nadała głębszy sens temu co zamierza. Dziś czuje się dobrze, znalazła sobie partnera i generalnie fajnie sobie żyje.
 
Po co o tym piszę? Chcę pokazać Ci, że być może u siebie również znajdziesz coś pod spodem gdy się temu przyjrzysz. Zadaj sobie kilkukrotnie pytanie pogłębiające ,,Dlaczego?” – możesz dojść do zaskakujących, nieoczywistych na pierwszy rzut oka odpowiedzi.
 
Przykład jak to może wyglądać:
 
Dlaczego chcę kupić motocykl?
Bo podobają mi się motocykle i myślę, że jazda na swoim moto mogłaby mi się bardzo spodobać.
 
Dlaczego?
Bo kojarzą mi się z czymś atrakcyjnym, z niezależnością i chciałabym trochę zaznać tej adrenaliny.
 
Dlaczego?
Bo w moim życiu jest sporo monotonii i chcę coś zmienić. Mam wrażenie, że wiodę niezbyt ciekawe życie i fajnie byłoby mieć jakieś hobby.
 
Dlaczego?
Bo chcę się rozwijać, a stanie się dobrą motocyklistką postrzegam jako niemałe wyzwanie i coś, co wprowadzi więcej sensu i pędu do mojego życia.
 
Dlaczego?
Ponieważ wiem, że nie jest to chwilowa zachcianka, tylko coś głębszego, czemu zamierzam się oddać i czuję, że coś mocno mnie do tego ciągnie. Chcę uczyć się nowych rzeczy i robić coś, co mnie porusza.
 
Dlaczego?
Bo wtedy czuję, że jestem wolna i czerpię full satysfakcji z życia. Jazdę motocyklem wyobrażam sobie jako bycie w swoim świecie, w którym mam odskocznię od codziennych banałów i po prostu czuję się szczęśliwa.
 
Powyższa bohaterka chce podejść do tego na poważnie i traktuje to jako rodzącą się pasję. To tylko przykład tego, jak taki proces może przebiec. U każdego może on wyglądać zupełnie inaczej – prościej, głębiej, błyskawicznie lub trwać wiele dni, by znaleźć w sobie odpowiedź na pytanie ,,O co mi z tym motocyklem tak naprawdę chodzi?”. 
 
Dla jeszcze innej osoby głównym powodem dla którego kupił motocykl było tylko i wyłącznie skrócenie czasu dojazdów do pracy. Mieszkając w zakorkowanej Warszawie zamiast dojeżdżać ponad godzinę w jedną stronę, motocyklem dojedzie w pół godziny, dzięki czemu ma więcej czasu na spędzanie czasu ze swoją córeczką. I ta osoba podchodzi kompletnie bez jakichś głębszych odczuć względem motocykli – dla niej to tylko i wyłącznie praktyczne narzędzie do sprawniejszego poruszania się po mieście i oszczędność czasu. I to też jest OK.
 
A jak jest z Tobą? Po co Ci motocykl?
 
Znajdź swoje ,,Dlaczego?”.
 
 
2 ) Co chcesz odczuwać jadąc na nim? Jakich wrażeń/emocji szukasz?
 
Gdybyś miała wyobrazić siebie z przyszłości jadącą motocyklem – to co czujesz? Zamknij oczy i spróbuj to zobaczyć, złap uważność na emocje jakie się w Tobie pojawiają. Jakbyś nazwała te uczucia? Jakich wrażeń z jazdy pragniesz?
Chodzi o adrenalinę i wysokie prędkości? A może relaks, poczucie spokoju? 
 
Motocykle mają swoje charaktery. Jedne są mocno narowiste i oddają moc w sposób bezkompromisowy i wściekły, inne są bardziej stonowane, zachęcające do mniej dynamicznej, bardziej ,,dostojnej” jazdy. Osiągi jednych mogą przyprawiać o jeżenie się włosów na głowie, inne natomiast są grzeczniejsze, bardziej leniwe, cywilizowane i łatwiejsze w oswojeniu. Jak myślisz – jaki temperament motocykla mógłby być dla Ciebie lepszy żeby umieć się z nim dobrze dogadać?
 
 
3 ) W jakich warunkach będziesz z niego najczęściej korzystać?
 
Do czego ten motocykl będzie wykorzystywany?
Zastanów się – czy będą to krótkie, dynamiczne przeloty po mieście? Jazda terenowa? Może dalekie trasy z pasażerem? Gdzie głównie będziesz nim jeździć? Po jakich drogach? Sama? A może w grupie ze znajomymi? 
 
 
4 ) Jakie jest Twoje dotychczasowe doświadczenie z motocyklami? Ile mniej więcej kilometrów zrobiłaś?
 
Sama szczerze przed sobą odpowiedz, na ile czujesz się pewnie za kierownicą i jakie są Twoje umiejętności.
Może jesteś dopiero po kursie na prawko? Albo dopiero myślisz o zdobyciu uprawnień? Może masz za sobą dziesiątki tysięcy przejechanych kilometrów? Może czujesz, że musisz się jeszcze sporo nauczyć i po zakupie moto warto byłoby popracować nad doskonaleniem swojej techniki jazdy?
 
 
5 ) O jakim budżecie na motocykl myślisz i kiedy planujesz jego zakup?
 
Warto tutaj zaznaczyć, że do zakupu motocykla dojdą jeszcze koszty dodatkowe – opłata podatku PCC3 wynosząca 2% od kwoty na umowie (kupując motocykl od osoby prywatnej), koszty administracyjne związane z przerejestrowaniem pojazdu, ubezpieczenie OC, przegląd techniczny (jeśli będzie to konieczne), być może koszty transportu i przygotowania motocykla do jazdy. Często od razu po zakupie warto zrobić serwis przygotowawczy, wymienić olej, filtry, płyny, a i wielce prawdopodobne, że do naprawy/wymiany będą kwalifikować się jeszcze jakieś rzeczy. 
 
 
6 ) Ile masz wzrostu i wagi?
 
Istotne jest, żebyś czuła się na swoim motocyklu pewnie i dostawała stopami do podłoża. Może nie całymi, ale dobrze gdyby to nie było tylko muskanie nawierzchni końcówkami palców. Jak będziesz dosięgać śródstopiem – to powinno być OK. 
 
Podrzucam link do narzędzia, dzięki któremu będziesz mogła zobaczyć jak mniej więcej prezentowałabyś się na danym motocyklu. Wybierz motocykl z listy, wpisz swój wzrost (możesz też pobawić się paroma innymi opcjami) dzięki czemu uzyskasz grafikę poglądową jak mniej więcej będziesz wyglądać, możesz sprawdzić czy dostaniesz stopami do ziemi itp. Wiadomo że nic nie zastąpi przymierzenia się do motocykla na żywo, niemniej jednak jest to dość ciekawe narzędzie. 
 
 
7 ) Jest coś takiego, co musi mieć Twój motocykl? Na czym Ci szczególnie zależy?
 
Jakie są Twoje oczekiwania względem moto i co jest dla Ciebie ważne?
Może to jakiś element wyposażenia? Może ABS albo zestaw kufrów? Może fakt, żeby to był lekki, zwinny, wybaczający błędy i łatwy do nauki pojazd? Albo wręcz przeciwnie – chciałabyś żeby był wielki, masywny i ciężki? 
 

8 ) Jaki typ/model motocykla na ten moment przemawia do Ciebie najbardziej?
 
Co do tej pory najbardziej wpadło Ci w oko?
Czy myślałaś o jakimś modelu sądząc że mógłby być dla Ciebie OK? 
 
 
Zajmując się zawodowo pomaganiem ludziom przy zakupie motocykli zbudowałem model, który ułatwia klientom przejście przez ten proces. Jeśli ktoś chce skorzystać z moich usług, ale nie wie jaki motocykl kupić – to jednym z elementów procesu jest to, by dana osoba odpowiedziała mi (ale tak naprawdę przede wszystkim sobie) na powyższe pytania. Dopiero mając lepszy obraz czyjejś sytuacji, jestem w stanie faktycznie rzetelnie i profesjonalnie doradzić jaki motocykl mógby być dla niej odpowiedni i pokierować tę osobę dalej. Jeśli tym wpisem dałem Ci trochę do myślenia i czujesz, że chciałabyś skorzystać z mojej usługi pomocy przy zakupie motocykla – odezwij się do mnie na Facebooku z odpowiedziami na pytania. Możesz napisać coś w stylu ,,Hej Kamil, przeczytałam wpis na Twojej stronie i chcę…” i powiedz w czym chcesz bym Ci pomógł + daj swoje odpowiedzi na pytania. Chętnie udzielę Ci wsparcia i znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
 
Bo motocykle łączą a nie dzielą

Jeśli chcesz mnie o coś zapytać, szukasz wiedzy/porady w motocyklowych sprawach – śmiało odezwij się do mnie na Facebooku. Powiedz w czym rzecz i postaram się pomóc Ci najlepiej jak potrafię🤗

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top